Přidána dražba nemovitosti 196EX 1336/15-85 do sekce Dražby

20.12.2016

Předmětem ocenění je dvoupodlažní, přízemní částečně podsklepený řadový koncový dům zastřešený krovem s využívaným podkrovím na okraji souvisle zastavěné části obce. Okolní zástavba je tvořena rodinnými domy řadovými ve stejné řadě, ale především solitérními rezidenčními stavbami s tím, že na západ od domu najdeme skupinu novostaveb, některé jsou ještě rozestavěny. Místo je k trvalému bydlení vhodné. Je zde možnost napojení na všechny inženýrské sítě a posuzovaný dům napojen je. Předmětem ocenění je pak jenom dům, neboť pozemky – zastavěná plocha a pozemky ve funkčním celku – náleží jinému vlastníku.
Rodinný dům čp. 153 stojí na pozemku p.č. 104/20 v k.ú. a obci Černotín, okres Přerov a je užíván od roku 1998. Stavba je dvoupodlažní, částečně podsklepená, jedná se o řadový dům krajní, zastřešený krovem s plně využívaným podkrovím.
Zděný objekt je založen na základových pásech betonových, proložených kamenem, sklepní podlaží je záměrně ponecháno bez izolace proti spodní vodě a podlahu zde tvoří rostlý terén.
Stropy nespalné s rovným podhledem, střešní konstrukci tvoří sedlový dřevěný krov, krytina taška pálená, jen část střechy s malým spádem nad pokojem v podkroví je pokrytá plechem. Klempířské konstrukce kompletní, pozinkovaný plech. Schodiště v domě o malé zastavěné ploše je tvořeno ocelovou konstrukci, stupně dřevěné, podstupnice chybí, schodiště je 2 x lámané, stísněné, ne příliš pohodlné. Okna domu jsou dřevěné, zdvojené, dožité, nesplňují technické podmínky na tyto konstrukce, dveře v obvodovém plášti hliníkové, rovněž se špatnými tepelně technickými parametry, vrata do garáže dřevěné, silně opotřebené.
Úpravy povrchů stěn vnitřních běžné štukové omítky, obklady v běžném rozsahu, fasáda hladká omítka cementová natřena na bílo. Sokl připraven na obklad, který chybí. Povrchy podlah ve sklepě rostlý terén, v 1. NP. cementový potěr a v prádelně dlažba, ve 2. NP. dlažby a beton s koberci, v podkroví nové lité experimentální podlahy. Vnitřní dveře v ocelových zárubních plné i prosklené.
Dispoziční řešení domu je typické pro minulou dobu, i na tak malém půdoryse se v minulosti realizovaly RD tak, aby zde mohly být dva byty. To je případ posuzované stavby. Vstup do domu je vedle vjezdu do garáže na úrovni rostlého terénu z východní strany do 1. NP. za zádveřím je schodišťová chodba, dveře rovně za ní vedou na dvůr za domem. Pod schodištěm do 2. NP. najdeme schody do sklepa, zde jsou dva sklepní skladovací prostory. V úrovni 1. NP. najdeme ještě na levé straně domu již zmíněnou garáž, za ní kotelnu, za schodištěm na straně pravé je prádelna.
Ve 2. NP. z maličké schodišťové podesty jsou přístupné koupelna, zaskládaná v tuto chvíli vybavením horní kuchyně, samostatné WC, rozsáhlý obývací pokoj vybavený krbem se vstupem na balkon a kuchyň. V podkroví pak najdeme prostor bývalé kuchyně, dva pokoje, koupelnu vybavenou vanou a umyvadlem a samostatné WC bez WC mísy, která je demontovaná, neboť v pokojích a na WC byla nedávno realizovaná nová litá podlaha. Kuchyň a jeden z pokojů mají skosené stropy.
Inženýrské sítě a vybavení domu je následující:
- objekt je napojen na obecní vodovod, ohřev TUV dvojího typu: v kotelně je elektrický bojler, jež lze přepojit na ohřev vody z kotle ÚT na tuhá paliva a dále v koupelně v podkroví je plynový kotel ÚT kombinovaný s ohřevem TUV.
- stavba je napojená na veřejný kanalizační řád,
- elektrická energie 230/400 V,
- do domu je doveden plyn. Ten slouží jednak jako medium pro vytápění – plynový kotel je umístěn v podkroví a může vytápět celý dům, nebo jen podkrovní podlaží, dále je doveden do kuchyně ve 2. NP. ke sporáku, druhý plynový kotel je pak instalován v kotelně u kotle na tuhá paliva,
- vytápění domu má několik okruhů a systémů. Předně již zmíněná možnost topení plynem (kotel ÚT v podkroví), druhý systém je rovněž na plyn, kotel je umístěn v kotelně u garáže, vedle kotle na tuhá paliva, přitom lze různě přepínat topné okruhy radiátorů či podlahového vytápění. Systém viditelný v kotelně je tvořen amatérsky, znalec vzhledem k ročnímu období nemohl prověřit jeho funkčnost.
Při prohlídce byly zjištěny následující vady a nedodělky:
K dnešnímu dni je dům užíván, některé konstrukce nejsou dokončené (obklad soklu), některé jsou nově realizované (podlahy v podkroví), některé jsou dožité – okna. Stavba jeví známky zanedbané údržby a navíc zde vládne nepořádek, objekt je do značné míry zaskládán odpadem. Znalec během místního šetření není schopen prověřit funkčnost veškerého inženýrského vybavení domu. V každém případě dům obsahuje dvě bytové jednotky – v podkroví a ve 2. NP., nebytový prostor – garáž a další skladovací a provozní prostory – kotelna, prádelna. V horním bytě byl navíc zjištěn odpočtový plynoměr, toto podlaží má samostatný okruh topené, dle sdělení povinného je zde i odpočtový elektroměr.
Znaleckým posudkem vyhotoveným pro potřeby Okresního soudu v Přerově v roce 2012 znalec konstatoval, že v domě nelze vymezit jednotky, což se nezakládá na pravdě. Za relativně nízké náklady (do 100.000,00 Kč) lze dokonce zřídit vnější schodiště do bytu v podkroví přímo na obecní pozemek tak, že byt ve 2. NP. by nebyl provozně nijak závislý na pozemcích, které vlastní jiná osoba. Přitom vymezené byty by měly totožnou podlahovou plochu ( cca 60,0 m2), jen dolní byt by měl navíc oproti podkrovnímu balkon.
Je nutno konstatovat, že závěry posudku pro potřeby soudu zhotoveného v roce 2012 jsou zcela mylné.

Zpět na seznam novinek

Novinky

Nový termín dražby 196EX 4914/07-243

30.11.2020 | Dražba 196EX 4914/07-243 se bude konat dne 10.2.2021 v 8:30 hod. elektronicky prostřednictvím aplikace na internetovém portálu www.okdrazby.cz.

Přidána dražba 196EX 3775/08-187 do sekce Dražby

30.11.2020 | Dražba 196EX 3775/08-187 se bude konat dne 14.1.2021 v 8:30 hod. elektronicky prostřednictvím aplikace na internetovém portálu www.portaldrazeb.cz.

Přidána dražba 196EX 3665/19-62 do sekce Dražby

30.11.2020 | Dražba 196EX 3665/19-62 se bude konat dne 7.1.2021 v 8:30 hod. elektronicky prostřednictvím aplikace na internetovém portálu www.portaldrazeb.cz.

Více novinek


Copyright © 2020 Exekutorský úřad Olomouc | Mgr. Jan Valenta, soudní exekutor